آرشیو بلاگ
بلاگ فیلترها

به چه کسب‌وکارهایی کسب‌وکار آنلاین می‌گویند؟

منظور ما از کسب‌وکار آنلاین چیست؟!

به صورت کلی کسب‌وکاری که در اینترنت شکل بگیرد و بسیاری از خدمات و محصولاتش در فضای آنلاین ارائه شود که منجر به  به کسب درآمد از همین طریق باشد را کسب‌وکار آنلاین می‌گویند که می‌تواند هرنوع فعالیتی در هر دسته‌بندی را شامل شود.

کسب‌وکارهای اینترنتی انواع مختلفی دارند که در ادامه در مورد آن ها صحبت می‌کنیم.

اما صرف فعالیت در فضای آنلاین به معنی داشتن کسب‌وکار آنلاین نیست. دو تا شرط اصلی برای تعریف جامع‌تر کسب‌وکار آنلاین وجود دارد:

.صاحب بستری هستید که در آن فعالیت می‌کنید

بر فرض مثال اگر صرفا محصولات خود را در صفحه‌ای از شبکه‌های مجازی به فروش می‌رسانید، صاحب کسب‌وکار آنلاین نیستید بلکه فعالیت و درآمدزایی آنلاین دارید. داشتن بستر اینترنتی و یا سایت شما را در این دسته قرار می‌دهد.

.درآمد پایدار دارید

چه به عنوان کسب‌وکاری که محصولات و خدماتش را به صورت مستقیم در پلتفرم خود ارائه می‌دهد یا به صورت واسطه فعالیت می‌کند، باید درآمد پایداری از فعالیت اینترنتی خود داشته باشید که کسب‌وکار آنلاین شما را در شیب تعادلی مناسبی نگه دارد.

کسب‌وکارهای اینترنتی انواع مختلفی نیز دارند که در ادامه در مورد آن ها صحبت می‌کنیم.

 تنوع کسب‌وکارهای آنلاین در فضای دیجیتال امروز

در این قسمت می‌خواهیم با انواع مدل‌های کسب‌و کار اینترنتی آشنا شویم تا دسته بندی درک درستی از این انواع رایج کسب‌و کارها را در ذهن داشته باشیم. این موضوع به ما در انتخاب درست نوع کسب‌و کار آنلاین خودمان نیز کمک خواهد کرد.

 

.کالا محور( خرید و فروش محصولات)

در این مدل کسب‌و کار آنلاین محصولات به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به مشتری ارائه داده می‌شود. چه به عنوان کسی باشید که تهیه و فروش به صورت مستقیم را خودتان انجام دهید یا به صورت واسطه بین فروشنده و مشتری محصولات را به فروش برسانید در این دسته‌بندی قرار می‌گیرید. برای مثال دیجی‌کالا یک کسب‌وکار موفق آنلاین است که کالا محور فعالیت می‌کند و هم به صورت مستقیم و هم به صورت واسطه محصولات را ارائه می‎‌کند.

 

 

.خدمات محور (خرید و فروش سرویس‌های آنلاین یا حضوری)

خدمات درواقع هرنوع امکاناتی را شامل می‌شود که محصول یا کالا در آن ارائه نمی‌شود. خدمات می‌توانند سرویس‌های اینترنتی باشند که برای توسعه کسب‌وکار و فروش بیشتر شما ارائه می‌شوند مثل راه‌اندازی سایت، مدیریت شبکه‌های اجتماعی و ...

به عنوان مثال سایت امکان با فراهم کردن امکان داشتن سایت و پلتفرم آنلاین، لینک‌سازی در پست‌ها و بیو اینستاگرام و ساخت سایت یا فروشگاه آنلاین متصل به اینستاگرام در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد که به فروش و توسعه کسب‌وکار آنلاین شما کمک می‌کند.

و یا خدماتی باشند که در زندگی روزمره ممکن است به آن‌ها احتیاج داشته باشید مثل سایت استادکار که خدمات تعمییر، آرایشی و زیبایی، خدمات بهداشتی و ...ارائه می‌دهد که می‌توانند به صورت حضوری یا در صورت امکان مثل مشاوره و مددکاری اسنپ آنلاین انجام شوند.

 

.محتوا محور ( آموزش و مشاوره)

تولید محتوا این روزها یکی از ستون‌های پایه هر کسب‌وکار آنلاینی محسوب می‌شود اما به صورت مستق نیز می‌توانید کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید که بر پایه محتوا و یا آموزش فعالیت کند.

آموزش‌ها می‌توانند به صورت مستقیم از مهارت‌های نرم‌افزاری، تخصصی و توسعه فردی و ... باشند که توسط خود شما در اختیار مخاطبانتان قرار بگیرد یا به صورت واسطه انواع آموزش‌های متنوعی از افراد حرفه‌ای را برای مخاطبان خود در سایت قرار دهید مثل کسب‌وکار موفق مکتب‌خونه که خیلی از شماها در زمان قرنطینه برای یادگیری ازش استفاده کردید.

سایت‌های محتوامحور معمولا با ارائه مقالات جذاب و متنوع در هر دسته‌بندی موضوعی و در قالب مقالات، ویدیو و پادکست درآمدزایی آنلاین خود را دارند. یکی از این کسب‌وکارهای موفق سایت چطور است که همیشه با مقالات دسته‌اول از نویسندگان حرفه‌ایش حرفی برای گفتن برای مخاطبانش دارد.

 

مزایای داشتن کسب‌وکارهای آنلاین

قبل از شروع و راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین خود حتما لازم است که با مزایای آن بیشتر آشنا شویم. ما در این قسمت با معرفی برخی از مزیت های اصلی کسب‌و کارهای آنلاین، شما را برای راه‌اندازی کسب و کار ترغیب می‌کنیم!

 

شروع با سرمایه کم و محدود

برعکس کسب‌وکارهای سنتی و حضوری که هزینه‌های مختلفی از جمله دفترکار، ایاب و ذهاب و هزینه‌های فرعی را نیازمند است، کسب‌وکارهای آنلاین را می‌توان با حداقل بودجه و صرفه‌جویی در بسیاری از جنبه‌ها راه‌اندازی کرد و هزینه‌های اصلی را د رادامه مسیر برای ارتقا و مارکتینگ کار خود در نظر بگیرید.

.درآمدزایی در هر زمان و در هر مکان

یکی از مزیت‌های اصلی و شیرین کسب‌وکارهای آنلاین داشتن درآمد مستقل از زمان و مکان است. مهم نیست که شما دورکار هستید و در خانه کار می‌کنید یا در دفتر یا کنار ساحل یا صبح باشد یا شب درآمد شما به صورت مستقیم و بدون محدودیت به حساب شما منتقل می‌شود.

 

  1. دسترسی آسان به بسیاری از خدمات و اطلاعات

گاهی در مسیر ارتقا کسب‌وکار نیاز دارید که آمار و تحلیل درستی از میزان رشد کسب‌وکار آنلاین خود داشته باشید که در فضای اینترنتی از بسیاری از خدمات گوگل و سایر سایت‌ها می‌توانید ساده و سریع استفاده کنید که برخی از آن‌ها نیز به صورت رایگان موجود هستند. یوتیوب نیز از خوبای یادگیری است که به شما برای یادگیری مسائل مختلف و یا ترفندهای گوناگون به شما کمک می‌کند.

 

  1. فعالیت بدون محدودیت جغرافیایی

کسب‌وکارهای آنلاین محدودیت‌های مکانی را برداشتند و شما می‌توانید در هر جای این دنیا که هستید چه داخل ایران و چه خارج از ایران کسب‌وکار آنلاین خود را راه‌اندازی کنید و حتی با افراد مختلف از ملیت‌های دیگر همکاری داشته باشید و یا مخاطبان مختلفی از هرجای دنیا را مشتری کسب‌وکار خود کنید.

 

.مدیریت زمان و انرژی

بسیاری از فعالیت‌هایی که در فضای حضوری یا سنتی می‌طلبد که زمان و انرژی زیادی بگذارید و یا در مکان‌های مختلفی چنتا کار را انجام دهید، در فضای آنلاین می‌تواند پشت میز شما در طول چندساعت انجام شوند.

حتی با مدیریت بهینه زمان می‌توانید به صورت همزمان چند فعالیت اینترنتی را داشته باشید و جز کسب‌وکار آنلاین خود نیز پروژه‌های دلخواه خود را نیز به سرانجام برسانید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه که لازم است درباره کسب‌وکارعای آنلاین را بدانید در اختیار شما قرار دهیم تا بهتر با فضای فعالیت‌های درآمدزا اینترنتی آشنا شوید که در نتیجه برای راه‌اندازی کسب‌وکار آنلای خود آگاهانه تصمیم‌گیری کنید.

 

محصولات مرتبط با این پست وبلاگ

تصویر  فروشگاه ساز اینستاگرام
برای توسعه کسب و کار خود به راحتی یک فروشگاه آنلاین شخصی متصل به پیج اینستاگرام بسازید
تصویر  اضافه کردن لینک به پست های اینستاگرام
-100%
با استفاده از این سرویس ، تمامی پست‌های اینستاگرام شما بدون نیاز به آپلود مجدد برای شما نمایش داده می‌شود. سپس با اضافه کردن لینک‌ها به پست های شما، مشتریان به صورت مستقیم از پست‌های اینستاگرام می‌توانند خرید خود را انجام دهند ویا اطلاعات بیشتری دریافت کنند و با شما در تماس باشند.

نظر خود را بیان کنید

back to top
فیلترها